91 Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia – Jasna Góra 2015 – udział KSPiPP.

Ks. prof. Stanisław Warzeszak

Ks. prof. Stanisław Warzeszak   Chciałam się podzielić z moimi koleżankami przeżyciami tegorocznych rekolekcji i pielgrzymki pracowników służby zdrowia na Jasną Górę. Była to już 91 Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia do Jasnogórskiej Pani. Było nas bardzo dużo – ok. 4 tys. Przede wszystkim dziękuję ks. prof. Stanisławowi Warzeszakowi Krajowemu Duszpasterzowi Służby Zdrowia za zaproszenie wspaniałego rekolekcjonisty ks. dr Marka Kruszewskiego, aby przewodniczył naszym rekolekcjom. Ks. Marek Kruszewski znany nam z łamów tygodnika “Idziemy” jest proboszczem w parafii pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Białobrzegach koło Warszawy.

Ks. dr Marek Kruszewski   Rekolekcje rozpoczęliśmy w piątek 22 maja mszą św. w Kaplicy św. Józefa, podczas której usłyszeliśmy wstępną konferencję ks. Marka i padło najważniejsze słowo MIŁOŚĆ – może w kapłaństwie, może w rodzinie. Czy pytałeś, pytałaś, gdzie będę bardziej kochać? Małżeństwo – serce mojego serca – Rodzina. Z wielką troską i czułością ks. Marek mówił, że w służbie zdrowia jest podobnie jak w rodzinie. Bo wielu z nas weszło na drogę służby z miłości, ale przychodzi zmęczenie, wypalenie zawodowe i potrzeba nam tych rekolekcji. I przyjeżdżamy na Jasną Górę do Naszej Matki. Tutaj Słowo Boże zaczyna z nami dialogować, zaglądać do serc i sumień naszych – zaczyna leczyć.

Żyjemy w czasach, gdzie nie chcemy słuchać o grzechu. Ludzie uważają, że są bez grzechu. Nikt nie jest winny. Pan Jezus w ewangelii J 21,15 pyta trzykrotnie św. Piotra o miłość. Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Na szatę grzechu św. Piotra, Jezus nakłada szatę miłości. Szata zaufania – paś owce moje, paś baranki moje. Wiem, że zdradziłeś, ale teraz kochaj i opiekuj się nimi. Chodzi więc o miłość. W dalszych konferencjach ks. Marek kontynuuje: Ptaki stworzone są po to, by pięknie śpiewać, człowiek stworzony po to, żeby kochać – ale nie kocha! Bez Boga nie da rady kochać, bo miłość i szacunek da mi tylko Bóg. Skąd mamy brać miłość, której tak potrzebujemy? To serce Jezusa, z którego trzeba przepompowywać miłość drugiemu człowiekowi.
Pragnę przypomnieć fragment piosenki, którą śpiewał ks. Marek:
     “Nie ma jak u mamy, cichy kąt, ciepły piec.
      Nie ma jak u mamy, ciepły piec, cichy kąt.
      Kto nie wierzy, jego rzecz, kto nie wierzy robi błąd.”
Drogi Księże Marku dziękujemy Ci za Twoje słowa nauki płynące z głębi kapłańskiego serca. Ukazałeś nam jak ważny jest dom rodzinny. Każdy odnalazł się w tych naukach. Mówiłeś o relacjach w rodzinie, między żoną a mężem, między rodzicami a dziećmi i dziadkami. Pokazałeś jak wyglądają relacje między pielęgniarkami, a lekarzami i innymi pracownikami służby zdrowia. Z troską mówiłeś jak mamy służyć naszym chorym, cierpiącym, aby te relacje były między nami Boże. I to wszystko usłyszeliśmy w domu Naszej Ukochanej Matki – Jasnogórskiej Pani, która gościła swoje dzieci. Niech Bóg Ci błogosławi na każdy dzień Twojej posługi kapłańskiej.

Szturm do nieba cz.1

Szturm do nieba cz.2

   Dziękując Katolickiemu Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich, których reprezentowała na Jasnej Górze Prezes dr Wanda Terlecka, przystępujemy do wspólnej modlitwy w wyżej wymienionych intencjach. Zapraszam pielęgniarki i położne do wspólnego “Szturmu do nieba”, aby Najlepsza z Matek orędowała za całym personelem medycznym o jego nawrócenie.

Konferencja KSPiPP.

Polscy święci w służbie zdrowia - zdjęcie wykonane w dużym formacie przez pielęgniarki i położne z Poznania.   W sobotę 23 maja o godz. 16-ej po rekolekcjach Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich poprowadziło konferencję na temat “Święte pielęgniarki i położne”. Prezentację sylwetki Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej położnej, więźniarki z Oświęcimia (Auschwitz – Birkenau) poprowadziła p. mgr Zofia Szyszkowska – Furtak, położna z KSPiPP Oddział Lublin. Z całego serca dziękuję Pani Zofii za zaangażowanie i prezentację, którą wspólnie prowadziłyśmy. Dziękuję wszystkim obecnym na konferencji. Cieszę się, że miała ona tak duże zainteresowanie. Stanisława Leszczyńska heroiczna położna, która w obozie odebrała 3000 porodów w nieludzkich i strasznych warunkach, jest dla współczesnych drogowskazem jak należy bronić życia, które jest darem od Boga. “Nigdy nie wolno zabijać dzieci” – tak mówiła i tak czyniła. Ufam, że niedługo będziemy czekać na jej wyniesienie na ołtarze świętych.

Na zakończenie naszej wspaniałej pielgrzymki należy wspomnieć też o Drodze Krzyżowej na wałach oraz o konferencji prof. Chazana.

Dziękując za głębokie rozważania wszystkich stacji Drogi Krzyżowej, która zgromadziła bardzo wielu pielgrzymów mimo ulewnego deszczu, pragnę zaapelować słowami stacji VI- “Weroniko patronko pielęgniarek, opiekunów, ratowników, bądź także patronką lekarzy, którzy nie boją się otrzeć twarzy swoich chorych”.

Prof. Bogdan Chazan


W niedzielę o godz. 9.00 w Auli o. A. Kordeckiego odbyła się konferencja prof. Bogdana Chazana, podczas której profesor poruszył sprawę sumienia. Obecnie w naszym społeczeństwie trwa dewastacja prawa do życia, mówił Pan profesor. Chodzi o to abyśmy się obudzili.
Polska dzisiaj woła szczególnie o ludzi sumienia. Sumienie jest w nas od początku. Potem kształtowane jest przez rodzinę, kościół, a obecnie jest niszczone przez media, różne ruchy i partie przeciwne życiu. Państwo powinno stać na straży sumienia, a nie je naruszać – kontynuował prof. dr Chazan – świadek Ewangelii.

 Msza Św. na Szczycie Jasnogórskim.

 

 

 

 

 

 

Msza Św. na Szczycie Jasnogórskim.

Uwieńczeniem naszego pobytu w Domu Matki była msza św. na Szczycie Jasnogórskim w niedzielę o godz. 11.00, której przewodniczył Abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W swojej homilii mówił m.in, że służyć życiu – to stać się współpracownikiem Boga w przywracaniu zdrowia choremu niosąc nadzieję.Lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia powołani są do tego, aby być świadkami Ewangelii Życia, żywym obrazem Chrystusa i kościoła wobec cierpiących i chorych. Specjalne przesłanie do uczestników pielgrzymki wystosował Abp. Zimowski Przewodniczący Papieskiej Rady d/s Służby Zdrowia, aby pracownicy służby zdrowia mimo wielu przeszkód zachowali wobec pacjentów serdeczne współczucie, cierpliwość i miłosierdzie. Zaapelował również o modlitwę w intencji chorego Bp Stefana Regmunta Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski d/s Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Odczytanie Aktu Zawierzenia.Pani Danuta Łuszcz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich Oddziału Poznań.Na zakończenie uroczystej eucharystii Ks. Prof. Stanisław Warzeszak Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia zaprosił wszystkich do zawierzenia się Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. Tekst zawierzenia odczytała koleżanka pielęgniarka Pani Danuta Łuszcz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich Oddziału Poznań. Bóg Zapłać. Do zobaczenia w przyszłym roku.

                                                                                                                                   Krystyna Starosta                                                                                                                                                                                   Prezes Zarządu Głównego KSPiPP.

Więcej informacji z przebiegu 91 Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę (opisy, pliki dźwiękowe i 73 zdjęcia) na:

www.jasnagora.com/wydarzenie-9364                                                             www.jasnagora.com/wydarzenie-9364/zdjecia

dźwięki z wydarzenia