STATUT KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH
Preambuła
Rok 1989 był rokiem przełomowym w życiu naszego kraju. Nastąpił okres głębokich przemian, który pozwolił odtworzyć dawne stowarzyszenia katolickie, nawiązując do tradycji polskiego życia katolickiego przed wojną, a także do doświadczeń i wzorów występujących w innych krajach Europy. Stowarzyszenia służą umacnianiu podmiotowości społeczeństwa i tworzą podstawy ładu i moralności w zawodzie i w społeczeństwie. Celem Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich jest systematyczna praca nad własną formacją duchową i intelektualną oraz godne reprezentowanie i ochrona zawodu pielęgniarki i położnej, a także troska o tradycję zawodu i jej kontynuację. W naszej działalności kierujemy się wartościami chrześcijańskimi i nauką społeczną Kościoła Katolickiego. Chcemy kultywować wszelkie dotychczasowe działania, których źródłem jest dobro pochodzące od Boga. W imię tego dobra chcemy spełniać nasze powołanie i oddanie dla drugiego człowieka w duchu miłości chrześcijańskiej. W służbie tej będziemy propagować zasady życia zdrowego moralnie, fizycznie i psychicznie.
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich utworzone za wiedzą i aprobatą Konferencji Episkopatu Polski, działa na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r. Nr 79 poz. 855) oraz na podstawie statutu.
§ 2
Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich zostało powołane do życia przez członków założycieli w dniu 21 maja 1994 r., w czasie trwania 58 pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia w Częstochowie na Jasnej Górze.
§ 3
Patronką stowarzyszenia jest Maryja Matka Boża i św. Łukasz Ewangelista.
§ 4
Asystentem kościelnym Stowarzyszenia jest duchowny mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski.
§ 5
- Stowarzyszenie jest Organizacją Społeczną o działalności pożytku publicznego, skupiającą pielęgniarki i położne akceptujące naukę Kościoła Katolickiego.
- Stowarzyszenie ma osobowość prawną i może w granicach obowiązującego prawa stowarzyszać się z innymi podmiotami, o ile ich cele i działalność nie są sprzeczne z celami stowarzyszenia. Stowarzyszenie ma prawo powoływać Oddziały Terenowe. Oddziały Terenowe posiadają osobowość prawną.
§ 6
Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i zagranicznych organizacji o podobnym charakterze i działaniach.
§ 7
Stowarzyszenie posiada pieczęć podłużną z pełną nazwą Stowarzyszenia i napisem Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału w ………………. oraz pieczęć okrągłą zawierającą w otoku pełną nazwę Stowarzyszenia i napisem Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału w ………………. , w środku znak graficzny Stowarzyszenia. Znak graficzny zatwierdza Zarząd Główny.
§ 8
- Stowarzyszenie wydaje legitymacje członkowskie według wzorów zatwierdzonych przez Zarząd Główny.
- Stowarzyszenie może posiadać własny sztandar i odznakę organizacyjną.
ROZDZIAŁ II
TEREN DZIAŁANIA I SIEDZIBA STOWARZYSZENIA
§ 9
- Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą władz naczelnych jest miasto stołeczne Warszawa.
ROZDZIAŁ III
CELE, ZADANIA I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 10
CELE:
- Pogłębianie i krzewienie zasad moralności i etyki katolickiej oraz dbałość o ich przestrzeganie przez członków.
- Systematyczna praca nad własną formacją duchową i intelektualną.
- Godne reprezentowanie i ochrona zawodu pielęgniarki i położnej.
- Pielęgnowanie szczytnych tradycji zawodu.
- Aktywizacja członków Stowarzyszenia w życiu społecznym.
ZADANIA:
- Troska o realizację fundamentalnej zasady etyki pielęgniarskiej dotyczącej obowiązku obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
- Propagowanie w środowisku zawodowym nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza dotyczącej etyki, bioetyki i godności osoby ludzkiej.
- Kształtowanie właściwych postaw pielęgniarek i położnych, podnoszenie ich świadomości moralnej i etycznej.
- Dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii zawodu oraz wybitnych postaci pielęgniarek i położnych.
- Prowadzenie zgodnej z nauką Kościoła działalności społeczno – kulturalnej, oświatowo – wychowawczej, charytatywnej, opiekuńczej, samorządowej i społecznej, zwłaszcza na rzecz chorych i niepełnosprawnych.
§ 11
SPOSOBY REALIZACJI:
- Organizowanie konferencji, odczytów, spotkań tematycznych.
- Aktywny udział w życiu środowiska zawodowego poprzez współpracę z organizacjami zawodowymi, instytucjami państwowymi, samorządowymi (krajowymi i zagranicznymi).
- Archiwizacja, badanie i udostępnianie materiałów dotyczących historii zawodu i wybitnych postaci pielęgniarek i położnych. Prowadzenie działalności wydawniczej.
- Propagowanie wiedzy o pielęgniarstwie i położnictwie oraz o pielęgniarkach i położnych wśród młodego pokolenia.
- Współpraca z Kościołem w organizowaniu modlitw, dni skupień, rekolekcji służących rozwojowi i pogłębianiu życia duchowego pielęgniarek i położnych oraz ich podopiecznych.
- Organizowanie opieki i pomocy pielęgniarskiej, lekarskiej i socjalnej dla osób potrzebujących, a zwłaszcza chorych i niepełnosprawnych przez otwieranie i prowadzenie zakładów leczniczych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych.
- Wspieranie i troska o pielęgniarki i położne seniorki.
ROZDZIAŁ IV
SPOSÓB NABYWANIA I UTRATY CZŁONKOSTWA, PRZYCZYNY UTRATY CZŁONKOSTWA ORAZ PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW
§ 12
Stowarzyszenie tworzą:
- Członkowie zwyczajni – rzeczywiści.
- Członkowie wspierający.
- Członkowie honorowi.
§ 13
- Członkiem zwyczajnym – rzeczywistym może być pielęgniarz, pielęgniarka i położna, posiadający obywatelstwo polskie, który akceptuje i zobowiązuje się do przestrzegania statutu oraz kieruje się w życiu zasadami etyki katolickiej.
- Członków zwyczajnych – rzeczywistych przyjmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia na podstawie przesłanej przez Zarząd Oddziału deklaracji kandydata podpisanej przez dwóch członków wprowadzających.
- Członkowie założyciele po zarejestrowaniu Stowarzyszenia stają się członkami zwyczajnymi – rzeczywistymi.
§ 14
- Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna, która zadeklaruje stałe poparcie moralne i materialne celów Stowarzyszenia i jednocześnie akceptuje założenia Statutu i Uchwał Stowarzyszenia.
- Członków wspierających przyjmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia na podstawie przesłanej przez Zarząd Oddziału deklaracji podpisanej przez dwóch członków wprowadzających.
- Członkami wspierającymi mogą być duszpasterze służby zdrowia: duszpasterz krajowy, duszpasterze diecezjalni oraz kapelani szpitali.
- Duszpasterze służby zdrowia nie wymagają poparcia dwóch członków wprowadzających oraz są zwolnieni z wnoszenia składek członkowskich.
§ 15
Za szczególne zasługi w działalności zgodnej z celami Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu Głównego lub Zarządu Oddziału może nadać godność członka honorowego osobom fizycznym.
§ 16
Członkowie zwyczajni-rzeczywiści mają prawo:
- Wybierać i być wybieranymi do wszystkich władz Stowarzyszenia.
- Udzielać rekomendacji kandydatom na członków zwyczajnych-rzeczywistych, członkom kandydatom i członkom wspierającym.
- Zgłaszać wnioski i propozycje do władz Stowarzyszenia.
- Uczestniczyć we wszystkich pracach prowadzonych przez Stowarzyszenie.
- Korzystać z pomocy i urządzeń Stowarzyszenia na zasadach określonych w odpowiednim regulaminie.
- Posiadać legitymację i odznakę Stowarzyszenia na zasadach określonych w odpowiednim regulaminie.
§ 17
Członkowie wspierający mają prawa członków zwyczajnych – rzeczywistych wymienione w § 16 pkt. 3 – 5.
§ 18
Członkom honorowym przysługują prawa wymienione w § 16 pkt. 3 – 6 oraz prawo do udziału w Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia z głosem doradczym.
§ 19
Członkowie zwyczajni-rzeczywiści mają obowiązek:
- Brać czynny udział w urzeczywistnianiu celów i realizację zadań Stowarzyszenia.
- Stosować się do postanowień Statutu, regulaminu i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Godnie reprezentować Stowarzyszenie na zewnątrz.
- Regularnie opłacać składki członkowskie.
- § 20
Członkowie wspierający mają takie same obowiązki jak członkowie zwyczajni – rzeczywiści z wyjątkiem wymienionych w § 19 pkt 1.
§ 21
Członkowie honorowi mają takie same obowiązki jak członkowie zwyczajni – rzeczywiści z wyjątkiem wymienionych w § 19 pkt 1 i 4.
§ 22
Członkostwo Stowarzyszenia dla członków zwyczajnych – rzeczywistych i wspierających ustaje na skutek:
- Śmierci.
- Wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Zarządu Głównego.
- Wykluczenia prawomocnym orzeczeniem Głównego Sądu Koleżeńskiego.
- Skreślenia z listy członków uchwałą Zarządu Głównego z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres jednego roku mimo upomnienia.
§ 23
W razie postępowania uchybiającego godności człowieka lub rażąco złej postawy moralnej, Walne Zgromadzenie pozbawia członkostwa honorowego na wniosek Zarządu Głównego, Zarządu Oddziału, Głównej Komisji Rewizyjnej lub Głównego Sądu Koleżeńskiego.
§ 24
Od uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia dotyczącej nie przyjęcia w poczet członków zwyczajnych – rzeczywistych, wspierających, lub skreślenia z listy członków, przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w terminie 30 dni od daty doręczenia uchwały w tej sprawie.
Do czasu podjęcia decyzji przez Walne Zgromadzenie odwołujący się członek jest zawieszony w prawach członka.
ROZDZIAŁ V
WŁADZE STOWARZYSZENIA, TRYB DOKONYWANIA ICH WYBORU,
UZUPEŁNIANIE SKŁADU ORAZ ICH KOMPETENCJE
§ 25
Naczelnymi władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie.
- Naczelna Rada Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny.
- Główna Komisja Rewizyjna.
- Główny Sąd Koleżeński.
Członkowie władz Stowarzyszenia pełnią swoją funkcję społecznie.
WALNE ZGROMADZENIE
§ 26
- Walne Zgromadzenie tworzą członkowie zwyczajni – rzeczywiści lub członkowie delegaci zwyczajni – rzeczywiści, jeżeli liczba członków zwyczajnych – rzeczywistych Stowarzyszenia przekroczy 200 osób.
- Wybory do wszystkich władz Stowarzyszenia odbywają się w głosowaniu tajnym.
- Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata.
- W przypadku ustąpienia lub śmierci członków wybieralnych, skład uzupełnia Walne Zgromadzenie w drodze tajnego głosowania.
- Uchwały władz wybieralnych zapadają zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy członków, w tym Prezesa lub Wiceprezesa. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia. Na żądanie co najmniej jednego z członków władz przeprowadza się głosowanie tajne.
§ 27
- Walne Zgromadzenie lub Walne Zgromadzenie Delegatów jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walne Zgromadzenie Zwyczajne zwoływane jest przez Zarząd Główny co dwa lata, porządek obrad podawany jest co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia i może on być przez Walne Zgromadzenie zmieniony lub rozszerzony
- Walne Zgromadzenie Nadzwyczajne zwoływane jest przez Zarząd Główny:
- na mocy własnej uchwały;
- na pisemny wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej;
- na pisemny wniosek co najmniej 40% członków zwyczajnych-rzeczywistych.
- Wnioski o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia winny być uzasadnione i zawierać projekt porządku obrad. Od chwili złożenia wniosku do czasu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia nie może upłynąć więcej niż 2 m-ce (60 dni). Jeżeli liczba członków zwyczajnych – rzeczywistych Stowarzyszenia przekroczy 200 osób, w następnym Walnym Zgromadzeniu uczestniczą członkowie delegaci.
- Delegaci wybierani są przez członków zwyczajnych – rzeczywistych na Walnych Zgromadzeniach członków Stowarzyszenia; 1 delegat na 10 członków. Kadencja delegatów trwa 4 lata. W Walnym Zgromadzeniu członków uczestniczą z prawem wybierania i bycia wybieranymi członkowie zwyczajni – rzeczywiści, należący do Koła lub Kół, nad którymi dany Zarząd sprawuje opiekę. Do Zgromadzenia Delegatów stosuje się odpowiednio postanowienia Statutu dotyczące Walnego Zgromadzenia.
- W Walnym Zgromadzeniu Delegatów uczestniczą z urzędu Prezes i członkowie Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego z głosem stanowiącym.
- W Walnym Zgromadzeniu i w Walnym Zgromadzeniu Delegatów mogą uczestniczyć z głosem doradczym: członkowie honorowi, krajowy duszpasterz służby zdrowia i diecezjalni duszpasterze służby zdrowia.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia i Walnego Zgromadzenia Delegatów zapadają zwykłą większością głosów w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków lub delegatów, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
§ 28
Walne Zgromadzenie:
- Określa główne kierunki działalności Stowarzyszenia.
- Rozpatruje i zatwierdza sprawozdania Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego.
- Udziela lub odmawia udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu i Naczelnej Radzie Stowarzyszenia.
- Wybiera Prezesa i członków Zarządu Głównego, Główną Komisję Rewizyjną i Główny Sąd Koleżeński.
- Rozpatruje wnioski Naczelnej Rady Stowarzyszenia, Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego, agend i członków Stowarzyszenia.
- Nadaje godność członka honorowego oraz pozbawia go po wysłuchaniu wniosku Głównego Sądu Koleżeńskiego, Naczelnej Rady Stowarzyszenia, bądź Zarządu Głównego.
- Rozstrzyga sprawy odwołań członków zwyczajnych – rzeczywistych i uczestników Walnego Zgromadzenia od uchwały Głównego Sądu Koleżeńskiego i Zarządu Głównego zgodnie z § 22.
- Uchwala zmiany Statutu.
- Zatwierdza regulaminy Stowarzyszenia, a w szczególności Naczelnej Rady Stowarzyszenia, Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego.
- Podejmuje uchwały w sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych Władz Stowarzyszenia.
- Uchwala rozwiązanie i likwidację Stowarzyszenia na warunkach i w trybie określonym w §§ 49, 50, 51.
NACZELNA RADA STOWARZYSZENIA
§ 29
Naczelnej Radzie Stowarzyszenia przewodniczy Prezes lub Wiceprezes Stowarzyszenia, a w jej skład wchodzą:
- Zarząd główny.
- Prezesi Oddziałów.
- Z głosem doradczym mogą uczestniczyć: Asystent Kościelny Stowarzyszenia, diecezjalni duszpasterze służby zdrowia.
§ 30
Do kompetencji Naczelnej Rady Stowarzyszenia należy:
- Nadzór nad działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami Statutu, wskazaniami i uchwałami Walnego Zgromadzenia.
- Uchwalanie i zatwierdzanie rocznych planów pracy i budżetu Stowarzyszenia.
- Ustalanie wysokości wpisowego, składek członkowskich, sposobu ich płacenia oraz sposobu i wysokości odprowadzania ich do Zarządu Oddziału oraz do Zarządu Głównego.
§ 31
Posiedzenia Naczelnej Rady Stowarzyszenia odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na rok.
§ 32
Do ważności obrad Naczelnej Rady Stowarzyszenia potrzebna jest obecność ponad połowy członków Naczelnej Rady Stowarzyszenia w tym Prezesa lub Wiceprezesa. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia. Na żądanie co najmniej jednego z członków Naczelnej Rady Stowarzyszenia przeprowadza się głosowanie tajne
ZARZĄD GŁÓWNY
§ 33
- W skład Zarządu Głównego wchodzą:
- Prezes
- Wiceprezes
- Sekretarz
- Skarbnik
- 1 – 3 członków
- Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru Zarządu Głównego spośród kandydatów zgłoszonych przez uprawnionych do głosu uczestników Zgromadzenia. Kandydować mogą osoby obecne na sali, a także nieobecni, którzy złożą pisemną zgodę na kandydowanie.
- Prezesa wybiera się w osobnym głosowaniu. Wybór uważa się za dokonany, jeżeli w pierwszym głosowaniu kandydat otrzyma bezwzględną większość głosów. W razie nie dokonania wyboru w pierwszym głosowaniu, w drugim dokonuje się zwykłą większością głosów spośród dwóch, którzy otrzymali największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. Funkcję Prezesa wolno sprawować przez dwie następujące po sobie kadencje. Prawo o ubieganie się o kolejny wybór przysługuje po upływie co najmniej jednej kadencji.
- Wybranymi na pozostałych członków Zarządu Głównego są ci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów pod warunkiem, że każdy z nich otrzymał ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w pierwszym głosowaniu nie wszystkie miejsca zostaną obsadzone lub nikt nie uzyska bezwzględnej większości – przeprowadza się głosowanie ponowne. O wyborze na nie obsadzone miejsca decyduje zwykła większość głosów.
- Zarząd Główny konstytuuje się na wniosek Prezesa na pierwszym posiedzeniu, nie później niż 30 dni od daty Walnego Zgromadzenia.
- W posiedzeniach Zarządu Głównego może brać udział z głosem doradczym Asystent Kościelny Stowarzyszenia oraz na zaproszenie Prezesa mogą brać udział również z głosem doradczym prezesi Zarządów Oddziałów.
§ 34
Do kompetencji Zarządu Głównego Stowarzyszenia należy:
- Kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniem Statutu, wskazaniem i uchwałami Walnego Zgromadzenia oraz Naczelnej Rady Stowarzyszenia.
- Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia oraz Naczelnej Rady Stowarzyszenia.
- Przyjmowanie członków zwyczajnych – rzeczywistych i wspierających na podstawie przysłanych deklaracji przez Zarządy Oddziałów oraz występowanie z wnioskiem o nadanie godności członka honorowego, skreślenie z listy członków zgodnie z postanowieniem § 22.
- Powoływanie, zawieszanie i rozwiązywanie Oddziałów i Kół oraz nadzorowanie ich działalności.
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- Uchwalanie rocznych planów i budżetu Stowarzyszenia.
- Angażowanie i zwolnienie pracowników.
§ 35
Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż dwa razy w roku.
§ 36
Do ważności obrad Zarządu Głównego potrzebna jest obecność ponad połowy członków Zarządu Głównego w tym Prezesa lub Wiceprezesa. Uchwały zapadają zwykłą większą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia. Na żądanie co najmniej jednego z członków Zarządu Głównego przeprowadza się głosowanie tajne.
GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA
§ 37
- Główna Komisja Rewizyjna w składzie 3 – 5 członków jest władzą kontrolującą działalność Stowarzyszenia. Główna Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza w ciągu 14 dni od daty Walnego Zgromadzenia.
- Do zakresu działalności Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola działalności merytorycznej i organizacyjnej Stowarzyszenia;
- kontrola gospodarki finansowej i majątkowej Stowarzyszenia;
- kontrola działalności gospodarczej Stowarzyszenia;
- kontrola, o której mowa w § 37 ust. 2 pkt 1, 2, 3 winna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku;
- opiniowanie rocznego preliminarza oraz bilansów rocznych Stowarzyszenia;
- składanie sprawozdań na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia i składanie wniosków o udzielenie absolutorium Zarządowi Głównemu;
- występowanie do Zarządu Głównego Stowarzyszenia z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia lub posiedzenia Zarządu Głównego.
- Główna Komisja Rewizyjna ma prawo kontrolować działalność merytoryczną i gospodarkę finansową Oddziałów i Kół.
- Przedstawiciele Głównej Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu Głównego, Naczelnej Rady Stowarzyszenia lub Zarządu Oddziału z głosem doradczym.
GŁÓWNY SĄD KOLEŻEŃSKI
§ 38
- Główny Sąd Koleżeński w składzie 5 osób wybiera ze swego grona przewodniczącego.
- Główny Sąd Koleżeński orzeka na wniosek Walnego Zgromadzenia, Rady Naczelnej, Zarządu Głównego, Zarządu Oddziałów oraz członków Stowarzyszenia w sprawach:
- spornych między członkami Stowarzyszenia wynikających z ich działalności w Stowarzyszeniu;
- dotyczących naruszania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Karami dyscyplinarnymi są:
- upomnienie,
- wykluczenie.
- Od orzeczeń Głównego Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia za pośrednictwem Zarządu Głównego. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.
- Zasady i tryb postępowania Głównego Sądu Koleżeńskiego określa regulamin, uchwalony przez Sąd i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie.
ROZDZIAŁ VI
STRUKTURA STOWARZYSZENIA
WŁADZE TERENOWE
§ 39
- Podstawową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia jest Oddział zatwierdzony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Oddział prowadzi działalność zgodną ze Statutem Stowarzyszenia.
- Oddziały tworzone są na wniosek co najmniej 10 członków zwyczajnych – rzeczywistych.
- Uzupełnienie władz następuje zgodnie z § 26 ust. 4.
- Do warunków ważności uchwał władz terenowych stosuje się odpowiednio postanowienia Statutu władz centralnych zgodnie z § 26 ust. 4.
- Nadzór nad działalnością statutową Oddziału sprawuje Zarząd Główny i Główna Komisja Rewizyjna.
§ 40
- Władzami Oddziału Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Oddziału członków zwyczajnych-rzeczywistych, lub Walne Zgromadzenie Delegatów, jeżeli jest powyżej 100 członków Oddziału.
- Zarząd Oddziału.
- Komisja Rewizyjna Oddziału.
- Kadencja władz Oddziału trwa 4 lata.
§ 41
- Najwyższą władzą Oddziału jest Walne Zgromadzenie członków zwyczajnych – rzeczywistych Oddziału lub Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału zwoływane przez Zarząd Oddziału co najmniej raz na dwa lata. Czas Kadencji władz trwa 4 lata. Jeżeli liczba członków Oddziału przekroczy 100 osób, zwołuje się Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału. Członkowie Oddziału wybierają delegatów (1 delegat na 10 członków). Uchwały zapadają zwykłą większością głosów przy obecności w pierwszym terminie co najmniej 60% ogólnej liczby członków zwyczajnych-rzeczywistych Oddziału, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Oddziału lub Walnego Zgromadzenia Delegatów Oddziału należy:
- wybór Zarządu Oddziału w głosowaniu tajnym;
- wybór Komisji Rewizyjnej Oddziału;
- uchwalanie planu działalności Oddziału i rozpatrywania sprawozdań z działalności Oddziału;
- uchwalanie preliminarzy budżetowych w ramach budżetu Oddziału Stowarzyszenia;
- rozpatrywanie wniosków Zarządu Oddziału, agend i członków Oddziału;
- wybór delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów zgodnie z § 27 ust. 5.
- Walne Zgromadzenie Nadzwyczajne Oddziału zwoływane jest odpowiednio jak Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie władz centralnych zgodnie z § 27 ust. 3 pkt. 1, 2, 3 oraz ust 4.
§ 42
- Zarząd Oddziału składa się w zależności od liczby członków z:
- w przypadku do 20 członków włącznie z:
- prezesa,
- sekretarza,
- skarbnika;
- w przypadku powyżej 20 członków z:
- prezesa,
- wiceprezesa,
- sekretarza,
- skarbnika,
- 1 – 3 członków.
- w przypadku do 20 członków włącznie z:
- W pracach Zarządu Oddziału może uczestniczyć z głosem doradczym Asystent Kościelny Stowarzyszenia.
- Zarząd Oddziału wybierany jest w trybie określonym w § 33 ust. 2, 3, 4, 5.
- Zarząd Oddziału:
- przyjmuje deklaracje kandydatów na członków;
- kieruje realizacją zadań statutowych Stowarzyszenia w Oddziale;
- występuje z wnioskami do Zarządu Głównego Stowarzyszenia;
- kieruje do Zarządu Głównego wnioski kandydatów na członków wraz z deklaracją kandydata;
- zwołuje Walne Zgromadzenie Oddziału;
- realizuje preliminarze budżetowe w ramach budżetu Oddziału oraz zaciąga zobowiązania majątkowe w ramach posiadanych przez Oddział środków materialnych;
- angażuje i zwalnia pracowników.
- Do reprezentowania Oddziału na zewnątrz uprawnieni są prezes i wiceprezes Oddziału, do podpisywania pism i dokumentów uprawnieni są prezes, wiceprezes i sekretarz Oddziału.
§ 43
Komisja Rewizyjna Oddziału złożona z przewodniczącego i dwóch w przypadku minimalnej liczby członków lub czterech członków w przypadku większej liczby członków Oddziału kontroluje działalność Oddziału i jego Zarządu, przedstawia wnioski na Walnym Zgromadzeniu Oddziału lub Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału o udzielenie lub odmówienie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Postanowienia § 37 ust. 2 pkt. 1, 2, 3, 4, 5, 6, ust. 3 i ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§ 44
- Oddział może powoływać Koła na wniosek co najmniej 5 członków zwyczajnych – rzeczywistych.
- Koła mogą być dzielnicowe, szpitalne, specjalizacyjne, parafialne i inne.
- Zakres terytorialny działalności Kół określa osobna uchwała Zarządu Oddziału.
- Koło prowadzi działalność zgodną ze Statutem Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VII
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 45
Majątek Stowarzyszenia stanowią: nieruchomości, ruchomości, fundusze.
§ 46
Majątek Stowarzyszenia powstaje z:
- Wpisowego i składek członkowskich.
- Działalności gospodarczej oraz dochodów własnych.
- Dotacji.
- Darowizn, spadków i zapisów oraz dochodów własnych.
§ 47
- Dla zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia lub udzielania pełnomocnictw wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu Głównego w tym Prezesa lub upoważnionego Wiceprezesa oraz skarbnika, albo innego upoważnionego członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia w ramach ustalonego budżetu. Oświadczenie woli w tym zakresie powinno być składane pod nazwą Stowarzyszenia.
- Dla zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Oddziału Stowarzyszenia lub udzielania pełnomocnictw wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu Oddziału w tym prezesa lub upoważnionego wiceprezesa oraz skarbnika, albo innego upoważnionego członka Zarządu Oddziału Stowarzyszenia w ramach ustalonego budżetu. Oświadczenie woli w tym zakresie powinno być składane pod nazwą Stowarzyszenia.
§ 48
- W dyspozycji Zarządu Głównego Stowarzyszenia pozostają fundusze pochodzące z wpisowego, części składki członkowskiej przekazywanej przez Oddziały oraz dotacji, darowizn i spadków i zapisów na rzecz całego Stowarzyszenia.
- W dyspozycji Oddziału Stowarzyszenia pozostają fundusze pochodzące ze składek Stowarzyszenia po odprowadzeniu ustalonej przez Naczelną Radę Stowarzyszenia części przeznaczonej na rzecz Zarządu Głównego, a także darowizny i inne przychody przeznaczone przez ofiarodawców lub Zarząd Główny na działalność danego Oddziału.
ROZDZIAŁ VIII
ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE
STOWARZYSZENIA
§ 49
Uchwały w sprawie zmian Statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania, a w drugim terminie bez względu na liczbę osób. Statut Stowarzyszenia oraz wprowadzane w nim zmiany wymagają do ważności zatwierdzenia przez Konferencję Episkopatu Polski.
§ 50
W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie określa sposób likwidacji oraz wybiera Komisję Likwidacyjną w składzie 3 –5 członków, która przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia.
§ 51
W razie likwidacji Stowarzyszenia bądź Oddziału Stowarzyszenia (art.35 ust.3 pkt.3 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego (Dz. U. 1989 Nr 29, poz.154 z późn. zm.) jego majątek przechodzi na rzecz Konferencji Episkopatu Polski lub na inną kościelną osobę prawną wskazaną przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.