Deklaracja
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH
Zarząd Główny ul. Radna 14, 00-341 Warszawa
TWORZENIE ODDZIAŁÓW I KÓŁ KSPiPP
INSTRUKCJA O TWORZENIU ODDZIAŁÓW WOJEWÓDZKICH-DIECEZJALNYCH
I KÓŁ TERENOWYCH KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA PIELĘGNIAREK
I POŁOŻNYCH POLSKICH
Działalność statutową Stowarzyszenie realizuje poprzez Oddziały wojewódzkie–diecezjalne i Koła terenowe. Dla tworzenia ich należy podjąć następujące czynności:
- Diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, lub inny kapłan, czy też pielęgniarki i położne katolickie organizują spotkania zainteresowanych życiem w wierze i nauką Kościoła dla założenia Oddziału Stowarzyszenia.
- Spotkanie należy rozpocząć modlitwą i informacją o celu tworzenia Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich w oparciu o Statut.
- Następnie należy:
- a) sporządzić listę uczestników zebrania z podaniem imienia, nazwiska i adresu wstępujących do Stowarzyszenia,
- b) wybrać przewodniczącą zebrania i sekretarza – protokolanta,
- c) przeczytać Statut Stowarzyszenia,
- d) osoby, które wyrażają chęć do przystąpienia do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich wypełniają deklaracje.
- Jeżeli chęć wstąpienia do Stowarzyszenia zadeklaruje dziesięć lub więcej osób należy dokonać tymczasowego zarządu oddziału i skarbnika.
- Tymczasowy Zarząd wspólnie z kapłanem zapoznaje się z deklaracjami kandydatek i je opiniuje.
- Należy skompletować dokumenty:
- a) listę uczestników zebrania informacyjno–organizacyjnego.
- b) zaopiniowane deklaracje kandydatek,
- c) protokół z zebrania.
Dokumenty powinny być przesłane do Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich z siedzibą: ul. Radna 14, 00-341 Warszawa.
- Zarząd Główny po zapoznaniu się z dokumentacją rejestruje Oddział Wojewódzki Diecezjalny, nadaje mu należne prawa działania i w głosowaniu jawnym dokonuje przyjęcia zgłoszonych osób w poczet członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Rozpatruje ewentualne uwagi, zastrzeżenia. Decyzję swą Zarząd Główny odsyła z powrotem wraz z ewentualnymi uwagami do Zarządu wojewódzkiego–diecezjalnego.
- Tymczasowy Zarząd wojewódzki–diecezjalny zwołuje Walne zebranie członków i zgodnie ze Statutem przeprowadza normalne wybory Zarządu i ustala program działania Oddziału.
- Opiekunem duchowym Oddziału wojewódzkiego–diecezjalnego, czy Koła terenowego jest diecezjalny duszpasterz służby zdrowia lub inny kapłan.