ŚWIĘTY ŁUKASZ – NASZ PATRON

ŚWIĘTY ŁUKASZ – NASZ PATRON

             Każdego roku 18 października środowisko medyczne obchodzi uroczyście wspomnienie św. Łukasza – swojego patrona. Z tej okazji w Warszawie Triduum Św. Łukasza rozpoczęliśmy 16 października 2014r w Katedrze Warszawsko-Praskiej mszą św. o godz.18.00 pod przewodnictwem JE Abp Henryka Hosera.

             W uroczystej eucharystii uczestniczyły wszystkie zawody medyczne, a także poczty sztandarowe reprezentujące m. in. Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Krajowej Izby Diagnostów, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia.

            Wśród koncelebransów (13 kapłanów) był obecny Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Praskiej Ks. Kan. Arkadiusz Zawistowski oraz Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia Ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak.

 

            W homilii abp. H. Hoser zaznaczył, żeby lekarze, pielęgniarki, położne i inni służący choremu brali na wzór swojego patrona i byli razem z chorym w jego cierpieniu niosąc zawsze pokój i nadzieję.

„Ale, w całym procesie leczenia nie można pominąć samotności lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy na dyżurze muszą podejmować trudne decyzje. Ważne, by przy tym pamiętali, że nie są wszechmocni – mówił abp Hoser”.

            Za wzór dla wszystkich pracowników służby zdrowia JE Abp. H. Hoser dał samego Jezusa .

            Nasze zawody to powołanie. Jesteśmy posłani do drugiego człowieka, któremu mamy nieść pokój, a swoją postawą wzbudzać nadzieję. Naszą mocą ma być Dobra Nowina. Mamy stawać się świętymi. Propozycja świętości to imperatyw, który zleca sam Bóg.

         Po mszy św. w podziemiach katedry, medalami pamięci diecezji warszawsko-praskiej zostali uhonorowani: prof. Tadeusz Tołoczko, były rektor WUM, dr. Mieczysław Romejko dyr. Szpitala Powiatowego im .Jędrzeja Śniadeckiego w Mińsku Mazowieckim, dr. Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Krystyna Starosta, prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

 

 

             II dzień Triduum Św. Łukasza to msza św. 18.10. 2014r o godz. 17-ej w kościele ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólny różaniec.

            Natomiast w niedzielę 19 października o godz. 17-ej w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu będziemy uczestniczyli w obchodach 30-ej rocznicy śmierci Bł. ks. Jerzego Popiełuszko, który był duszpasterzem warszawskiej służby zdrowia.

            Na zakończenie naszego radosnego spotkania wszyscy zostali zaproszeni przez JE Abp H.Hosera na I konferencję z cyklu „W kręgu nauki” pt. „Życie bliskie śmierci”, która odbędzie się 25.10. 2014r w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Krystyna Starosta

Prezes ZG KSPiPP