Dzień Chorego w Szpitalu Bródnowskim – 10 lutego 2022r

Dzień Chorego w Szpitalu Bródnowskim (foto, audio)
10 lutego 2022 roku, Kaplica Szpitala Bródnowskiego

W przededniu XXX Światowego Dnia Chorego w kaplicy Szpitala Bródnowskiego bp Romuald Kamiński odprawił Mszę Świętą dla pacjentów i personelu medycznego.

 

fot. Karolina Błażejczyk

Pełna fotorelacja do obejrzenia tutaj.

W homilii Ordynariusz Warszawsko-Praski odwołał się do Czytania z Pierwszej Księgi Królewskiej i historii Króla Salomona, ukazując na jego przykładzie, że gdy grzeszymy to skutki naszych działań mogą ranić również innych:

Mój grzech wydawałoby się osobisty, w skutkach nie jest osobisty. Przez każdy grzech blokujemy przypływ Łaski Bożej, która podtrzymuje rozwój tego, co jest życiem, pięknem, dobrocią.

Przypominając tegoroczne Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego bp Kamiński zdefiniował pojęcie bliskości:

Bliskość niekoniecznie łączy się z pojęciem metrów, chociaż to jest ważne, bo my zwracamy uwagę na to, żeby ktoś był blisko, w zasięgu ręki. Czasami jest to fizycznie niemożliwie, a jednak czujemy, że ktoś jest przy nas, że dba o nas mimo pewnych odległości.

Jak dodał bliskość jest tożsama z miłością. Kocha ten, kto prowadzi drugiego do Pana Boga:

Bliskość równa się miłość. Bliski nam jest ten, kto nas kocha. Nie w sensie, że obdarza nas uczuciem, bo to jest coś więcej – to jest ten, który wszystko zrobi żebyśmy byli jak najbliżej Pana Boga, czyli wypełniali to, co jest największym pragnieniem Boga „świętymi bądźcie, bo i Ja jestem święty”.

Czasami takiego człowieka możemy nie rozumieć, bo ktoś, kto nas prawdziwie kocha, może być dla nas nieraz bardzo trudny. Musi pokonać w nas nasze uprzedzenia, słabości, niechęci, abyśmy prawdziwie weszli na drogę do świętości.

Pełna homilia:      https://diecezja.waw.pl/7910

Po homilii księża zgromadzeni na Liturgii udzielili sakramentu namaszczenia chorych.

Na koniec Eucharystii zgromadzeni w kaplicy odmówili akt oddania się Matce Bożej napisany przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Wpr. R.S.