Odsłonięcie pomnika Hanny Chrzanowskiej, Gminny Park Centrum w Wiązownie. 22 czerwca 2023 r.

Odsłonięcie pomnika Hanny Chrzanowskiej, Gminny Park Centrum w Wiązownie.
22 czerwca 2023 r.

W dniu 22 czerwca 2023 roku Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich ,przedstawiciele samorządu zawodowego gościli w Wiązownie.
Podczas tej szczególnej wizyty odbyło się poświęcenie pomnika Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej jako małej dziewczynki na terenie Gminnego Parku Centrum w Wiązownie w 120 rocznicę jej chrztu św.
Dzień rozpoczął się od wizyty w Gminnym Przedszkolu im. Misia Uszatka w Wiązownie, w którym dzieciom podarowana została książeczka „Haneczka Wspaniała” autorstwa Hanny Paszko i Tadeusza Wadasa. Książeczka dedykowana dla najmłodszych czytelników wzbudzała ogromne zainteresowanie, było dużo pytań dotyczących pięknego zawodu pielęgniarki i pielęgniarza, pytań dotyczących symbolu pielęgniarstwa jakim jest czepek, pytań dotyczących pielęgnowania. Była to wspaniała okazja do przybliżenia maluchom pięknego zawodu pielęgniarki.
Przedstawiciele MOIPiP: mgr Małgorzata Gądek – wiceprzewodnicząca MOIPiP, mgr Nela Łabińska – wiceprezes KSPiPP, Janina Kowalska- Słysz oraz przybliżyli dzieciom postać wspaniałej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, która opiekowała się osieroconymi, płaczącymi i chorującymi dziećmi. Dzieci chętnie wysłuchały opowieści o pielęgniarce, która szukała mamy i taty dla sierot, aby mogły bezpiecznie rosnąć i rozwijać się, otoczone miłością i dobrocią.
Jesteśmy przekonani, że książeczka będzie chętnie czytana dzieciom przez rodziców, że rozbudzi ich ciekawość i będzie bezpośrednią inspiracją do dalszych poszukiwań ludzkiego dobra na życiowych ścieżkach.
Mamy nadzieję, że nasze spotkanie i rozmowy zapadły dzieciom w ich sercach i pamięci, a w przyszłości zaowocują dobrymi wyborami, że książeczka nie tylko przybliży postać Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, ale również wzbudzi w małych pociechach powołanie pielęgniarskie.

Po spotkaniu z dziećmi miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej na terenie Gminnego Parku Centrum w Wiązownie.
W Wiązownie rodzina Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej posiadała willę letniskową z rozległym parkiem, w Hanna Chrzanowska w życiu dorosłym wielokrotnie odpoczywała i spędzała wakacje.
Odsłonięcia Pomnika Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej jako małej dziewczynki w dniu 22 czerwca 2023 r. dokonali młodzi wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Wiązownie.
Podczas uroczystości Wójt Gminy Wiązowna Pan Janusz Budny przypomniał, iż „ Błogosławiona Hanna Chrzanowska całym swoim życiem udowadniała, że praca dla drugiego człowieka ma sens, że praca dla drugiego człowieka może być pięknym sensem życia”.
Tadeusz Wadas przypomniał postać Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, serdecznie podziękował twórcy pomnika Panu Dariuszowi Denarskiemu oraz osobom, dzięki którym możliwa była realizacja poświęcenia pomnika, po czym przedstawiciele MOIPiP w Krakowie złożyli wieniec pod pomnikiem Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.
Błogosławiona Hanna Chrzanowska została ochrzczona 23 czerwca 1903 roku w Kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Wiązownie. W tym Kościele po uroczystej Mszy św. była kolejna okazja do promowania zawodu pielęgniarki. Wiceprzewodnicząca MORPiP mgr Małgorzata Gądek oraz Pani mgr Nela Łabińska – wiceprezes KSPiPP skierowały słowa do wolontariuszy i dzieci dotyczące pasji w życiu pielęgniarki.

Foto: UG Wiązowna/I.Trzaska

Foto: UG Wiązowna/I.Trzaska

Foto: UG Wiązowna/I.Trzaska

 
 
 
foto: Janusz Budny – wójt Gminy Wiązowna